Serviceavdelning

Serviceavdelningen svarar för teknisk service till KMH:s lärare och studenter samt drift av KMH:s lokaler. Detta innebär bl.a.:

• Lokalvård
• Drift av Internservice (lån av instrument teknisk utrustning samt allmän daglig service för studenter och personal samt låsning och larmövervakning)
• Vård, renovering och stämning av instrument
• Ansvar för ljudteknisk infrastruktur/AV-utrustning i inspelningsstudios, vid konserter
• Drift av reprocentral och multifunktionsskrivare
• Hantering av nycklar, passerkort och larm
• Årlig inventering av samtliga inventarier
• Registerhållning av inventarier: instrument och möbler
• Drift av KMH:s café inklusive försäljning över disk och catering till möten och evenemang inom KMH:s lokaler på Valhallavägen

Chef Elsy-Marie Tysk
elsy-marie.tysk@kmh.se
08-16 18 69
Lokalvårdsledare Eeva Hjelt
Föreståndare Internservice Lindquist Johan
   
Internservice internservice@kmh.se
08-16 18 02, 08-16 18 99
Repro: repro@kmh.se
08-16 18 05
Blomqvist Anders

Scentekniker
anders.blomqvist@kmh.se

Helanow Christian Institutionstekniker
christian.helanow@kmh.se
Lindborg Lars Institutionstekniker
lars.lindborg@kmh.se
Lindquist Johan Föreståndare
johan.lindquist@kmh.se
073-46 07 291, 08-16 18 88 
Petersson Erik Institutionstekniker (helg)
erik.petersson@kmh.se
Streijffert Maria Institutionstekniker
maria.streijffert@kmh.se
Söderberg Kjell-Åke Institutionstekniker (helg)
kjell-ake.soderberg@kmh.se
Undelius Anders

Ljustekniker
anders.undelius@kmh.se

   
Ljudenheten  
Alldahl Mattias Utrustningstekniker
mattias.alldahl@kmh.se
08-16 18 38
Kampe Anders

Inspelningstekniker
anders.kampe@kmh.se

Lindström Kolterud Magnus Inspelningstekniker
magnus.lindstrom-kolterud@kmh.se
070-758 27 87
Metall Erik Inspelningstekniker
erik.metall@kmh.se
070-758 27 86
   
Instrumentteknik  
Eneberg Kenneth Pianotekniker
kenneth.eneberg@kmh.se
0708-16 91 06
Hellgren Lennart Pianotekniker
lennart.hellgren@kmh.se
0708-74 43 28
Jansson Kenneth Instrumenttekniker
kenneth.jansson@kmh.se
08-16 18 48
Olsson Stefan Pianotekniker
stefan.olsson@kmh.se
0708-10 98 86
   
Lokalvård 08-16 18 07
Degerfält Ann Lokalvårdare
ann.degerfalt@kmh.se
Fernandez Fernandez Faustino Lokalvårdare
faustino.fernandez@kmh.se
Hjelt Eeva Lokalvårdsledare
eeva.hjelt@kmh.se
Holmström Pornthita Lokalvårdare
pornthita.holmstrom@kmh.se
Hussain Naib Lokalvårdare
naib.hussain@kmh.se
Pozo-Zamora Dennis Lokalvårdare
dennis.pozo-zamora@kmh.se
Purmonen Aila Lokalvårdare
aila.purmonen@kmh.se
   
Café Drivs av Restaurang Oktav

 

Uppdaterad 2017-08-11