Kontakt

Institutionen för komposition, dirigering och musikteori (KDM)

Prefekt Sjögren Anders
anders.sjogren@kmh.se
08-16 18 95, 072-146 27 75
Studierektor
komposition
Petersson Mattias
mattias.petersson@kmh.se
Studierektor
dirigering
Hedelin Fredrik
fredrik.hedelin@kmh.se
Studierektor
musikteori
Roll Johanna
johanna.roll@kmh.se
08-16 18 79, 072-141 11 06
Studiehandläggare Ananieva Galina
galina.ananieva@kmh.se
08-16 18 67, 0707-58 27 79
Institutionssekreterare Lundmark Suzanne
suzanne.lundmark@kmh.se
   
Ananieva Galina Studiehandläggare 
galina.ananieva@kmh.se
08-16 18 67, 0707-58 27 79
Andersson B. Tommy Professor i orkesterdirigering
b.tommy.andersson@kmh.se
Bartosch Michael Timavlönad lärare i orkesterdirigering
michael.bartosch@kmh.se
Brunson Bill Professor i elektroakustisk komp
bill.brunson@kmh.se
08-16 18 12 
Einarsson Anna Doktorand
anna.einarsson@kmh.se
08-16 18 50
Elgh Christofer Adjunkt i harmonilära och kontrapunkt
christofer.elgh@kmh.se
Fahlström Örjan Professor i komposition och arrangering
orjan.fahlstrom@kmh.se
08-16 18 58, 076-496 09 64
Frisk Henrik Lektor
henrik.frisk@kmh.se
0733-36 83 40
Gefors Hans Timavlönad lärare i komposition
hans.gefors@kmh.se
Hammerth Johan Adjunkt i instrumentation
johan.hammerth@kmh.se
Hedelin Fredrik Adjunkt, studierektor
fredrik.hedelin@kmh.se
Hedås Kim Lektor i komposition
kim.hedas@kmh.se
Helmersson Uno Timavlönad lärare i komposition
uno.helmersson@kmh.se
Hålling Mats Timavlönad lärare i notskrivning
mats.halling@kmh.se
Jansson Roine Professor i musikteori
roine.jansson@kmh.se
08-16 18 82
Jansson Sonny Timavlönad lärare i ensembleledning
sonny.jansson@kmh.se
Levin Lars Åke Adjunkt i ensembleledning
lars-ake.levin@kmh.se
Lindberg Olle Timavlönad lärare i satslära
olle.lindberg@kmh.se
Lundmark Suzanne Institutionssekreterare
suzanne.lundmark@kmh.se>
08-16 18 15
Malmberg Fredrik Professor i kördirigering
fredrik.malmberg@kmh.se
Mårtensson Per Lektor i komposition
per.martensson@kmh.se
Mossop Glenn Lektor i orkesterdirigering, mentor dirigering
glenn.mossop@kmh.se
Nilsson Mats Gunnar Professor i kördirigering
mats.nilsson@kmh.se
Olofsson Kent Doktorand
kent.olofsson@kmh.se
Petersson Mattias Adjunkt i elektroakustisk komp, studierektor
mattias.petersson@kmh.se
073-626 89 37
Rehnqvist Karin Professor i komposition
västerländsk konstmusik
karin.rehnqvist@kmh.se
0703-00 51 15
Roll Johanna Lektor i musikteori, studierektor
johanna.roll@kmh.se
08-16 18 79, 072-141 11 06
Samuelsson Marie Lektor i komposition
marie.samuelsson@kmh.se
Sjögren Anders Lektor i musikteori, prefekt
anders.sjogren@kmh.se
08-16 18 95, 072-146 27 75
Sköld Mattias Lektor i komposition
mattias.skold@kmh.se
073-909 83 29
Strokirk Bengt Projektsamordnare
bengt.strokirk@kmh.se
070-597 16 34
Stureborg Helene Timavlönad lärare i kördirigering
helene.stureborg@kmh.se
Söderkvist Ann-Sofi Adjunkt i komposition
ann-sofi.soderkvist@kmh.se
Uppdaterad
Uppdaterad 2016-02-15