Folk Music Concerts

Concerts with students or staff from the Department of Folk Music
(in Swedish):


Anna Gustavsson, nyckelharpa
Examenskonsert
kandidat folkmusik

05
sön 5 mar kl 19:00 Stallet, Stallg. 7
bild

En timmes konsert följt av spel till dans, med ett antal eminenta gästmusiker från när och fjärran.

Traditionella låtar blandas med improvisationer och nyskrivna kompositioner, en del specialskrivna för denna konsert.

Exklusivt, unikt och inte minst oerhört bra!

Konserten på Stallets webbplats

Hitta till Stallet

Folkmusikmåndag

06
mån 6 mar kl 19:00 Lilla salen, KMH
bild

Folksträng - slagverk - folkblås

Konstnärlig handledare: Gunnel Mauritzson


Länk

Robin Cochrane, slagverk
examenskonsert
master folkmusik

09
tor 9 mar kl 19:00 Stallet, Stallg. 7
bild

Masterexamenskonsert i svensk folkmusik!

Robin har bjudit in ett gäng fantastiska musiker och kommer att försöka bjuda på ett annorlunda äventyr i genren där slagverk och improvisation står i fokus.

Våren 2016 avslutade Robin sin master-utbildning på Musikhögskolan, där han utforskat sitt eget sätt att närma sig folkmusiken via sina erfarenheter med bl.a. afrikansk musik, jazz och flamenco.

Konserten kommer bestå av ett längre konsert-set och sedan kommer det att spelas till dans.

Robin Cochrane – slagverk
Jonas Knutsson – saxofoner
Ellika Frisell – fiol, altfiol
Jonas Bleckman – cello
Rafael Sida – slagverk
Jens Comén – saxofoner
Gunnar Lingegård – gitarr
Linnéa Aall Cambell – fiol

Hitta till Stallet

Berättande folkmusikteater: ”Hin onde, Klarälven och gungstol’n i Svensjaur”
OBS tiden! Konserten är fullbokad!

10
fre 10 mar kl 13:30 Kreativiteum – Svarta lådan, KMH
bild

Folkmusikinstitutionens musikteaterverkstad presenterar en föreställning under ledning av Leif Stinnerbom från Västanåteatern i Sunne.

Med utgångspunkt i nya och gamla berättelser utforskar studenter vid Folkmusikinstitutionen musikaliskt berättande och teatralisk gestaltning i ett unikt samarbete med Västanåteatern.

Kom och ta del av deras arbete med texter från Sara Lidman till medeltida ballader.

Leif Stinnerbom – regissör
Magdalena Eriksson – fiol
Alva Granström – fiol
Kristina Leesik – fiol
Anton Larsson – gitarr
Johan Lång – nyckelharpa
Maria Järventaus – sång
Anna Larsson – sång
Angus Ward – sång
Einar Zethelius – nyckelharpa


Länk

EXTRAFÖRESTÄLLNING! Berättande folkmusikteater: ”Hin onde, Klarälven och gungstol’n i Svensjaur”
OBS tiden!

10
fre 10 mar kl 15:30 Kreativiteum – Svarta lådan, KMH
bild

Folkmusikinstitutionens musikteaterverkstad presenterar en föreställning under ledning av Leif Stinnerbom från Västanåteatern i Sunne.

Med utgångspunkt i nya och gamla berättelser utforskar studenter vid Folkmusikinstitutionen musikaliskt berättande och teatralisk gestaltning i ett unikt samarbete med Västanå teater.

Kom och ta del av deras arbete med texter från Sara Lidman till medeltida ballader.

Leif Stinnerbom – regissör
Magdalena Eriksson – fiol
Alva Granström – fiol
Kristina Leesik – fiol
Anton Larsson – gitarr
Johan Lång – nyckelharpa
Maria Järventaus – sång
Anna Larsson – sång
Angus Ward – sång
Einar Zethelius – nyckelharpa


Länk

Institutionen för folkmusik (FM)

Prefekt Rosenberg Susanne
Studierektor Misgeld Olof
Institutionen kontaktas i första hand via e-post folkmusik@kmh.se


Ahlbäck Sven Professor i svensk folkmusik, ämnesansvar arrangering
violin m.m.
sven.ahlback@kmh.se
070-677 01 39
Amper Emilia Timavlönad lärare i marknadsföring
emilia.amper@kmh.se
Andersson Ditte Timavlönad lärare i nyckelharpsmetodik
ditte.andersson@kmh.se
070-573 66 33
Berndalen Petter Timavlönad lärare i slagverk
petter.berndalen@kmh.se
0704-44 22 28
Dregelid Ami Lektor i folklig dans
ami.petersson-dregelid@kmh.se
0708-66 43 09
Elias Mousa Timavlönad lärare i sång, oud
mousa.elias@kmh.se
0736-466 466
Forsén Arne Adjunkt i piano inriktning folkmusik
arne.forsen@kmh.se
070-662 88 71
Frisell Ellika Adjunkt i violin
ellika.frisell@kmh.se
08-16 19 37, 070-966 04 31
Gustafsson Magnus Gästföreläsare i folkmusikhistoria
magnus.gustafsson@kmh.se
Hjalmarsson Jonas Adjunkt i violin (tjänstledig)
Jers Filip Timavlönad lärare i munspel
filip.jers@kmh.se
Johansson Olov Timavlönad lärare i nyckelharpa
olov.johansson@kmh.se
0708-10 42 43
Knutsson Jonas Timavlönad lärare i saxofon
jonas.knutsson@kmh.se
070-625 83 77
Marin Mikael Adjunkt i viola med inriktning svensk folkmusik
mikael.marin@kmh.se
070-564 54 51
Mauritzson Gunnel Adjunkt i sång
gunnel.mauritzson@kmh.se
Misgeld Maria Timavlönad lärare i sång
maria.misgeld-jonsson@kmh.se
070-757 67 02
Misgeld Olof Adjunkt i musikteori med inriktning svensk folkmusik, mentor, studierektor
olof.misgeld@kmh.se
070-306 94 80
Månsson Göran Timavlönad lärare i blockflöjt
goran.mansson@kmh.se
Möller Ale Gästlärare ensemble
ale.moller@kmh.se
Prett Hadrian Timavlönad lärare i data
hadrian.prett@kmh.se
070-467 17 00
Rosenberg Susanne Lektor i sång
prefekt FM
susanne.rosenberg@kmh.se
070-671 01 39
Sida Huizar Rafael Timavlönad lärare i slagverk
rafael.sida-huizar@kmh.se
Willemark Lena Gästföreläsare
lena.willemark@kmh.se
Uppdaterad
Uppdaterad 2016-09-22